הפקת אירועים > תקליטנים לאירועים
 

תקליטנים לאירועים

 
תקליטן, או בשמו הנודע יותר "DJ" אחראי על המוסיקה במסיבות ואירועים. הוא עושה מיקסים (ערבוב של מספר שירים ומקצבים) ומייצר את האווירה באירוע. בשנים האחרונות אנשים רבים לומדים תקליטנות ומתמקצעים בנושא מכיוון שיש לכך ביקוש רב. בכל מועדון יש DJ וכך גם ברוב המסיבות כיום. כמו זמרים שיוצאים לסיבובי הופעות, כך גם תקליטנים מסיירים בעולם ומשמיעים את המוסיקה שלהם באולמות מלאים. ישנם תקליטנים שאף משתפים פעולה עם זמרים, ויוצרים שירים ביחד כלומר הם מלחינים את השיר.
 

העבודה

 
תקליטנים מוזמנים ומציעים את עצמם "לנגן" במועדונים, מסיבות, ואירועים למיניהם. יש להם עמדה, שמכילה את השירים איתם הם עושים "מיקסים", ודרכה הם משדרים לאולם את הבחירות המוסיקליות שלהם. תפקיד התקליטן הפך פופולרי בשנים האחרונות, ועליו נעשו סרטים שממחישים את הקושי בעשייה. הקושי הוא בעצם כמו של שחקנים- אינך יודע האם תקבל עבודה נוספת, אינך יודע אם אתה מספיק טוב. ערב אחד אתה מנגן במועדון ומחר יכול להיות שאף אחד לא יצטרך / ירצה אותך. יש הרבה אנשים שלא מחשיבים תקליטנות כמקצוע, אלא רק כתחביב מכיוון שלהרוויח משכורת סבירה וקבועה מתקליטנות זהו תהליך לא פשוט.
 

המגוון

 
יש תקליטנים מכל המגזרים, המדינות, הגזעים והדתות. מוסיקה היא משהו שנוגע לכולם וקשה לשייך אותה לקבוצה מסוימת ולכן הרבה אנשים מסוגים שונים יכולים לעסוק בנושא. ישנם מועדונים בהם ניתן למצוא תקליטן שמנגן מוזיקת טרנסים, וערב למחרת לבוא ולשמוע תקליטן דתי. ישנם גם מועדונים בהם מנגנים תקליטנים שבוחרים סוג מסוים של מוסיקה כלומר, מועדונים עם גוון ספציפי של מוסיקה (אותה מנהלים התקליטנים כמובן).
 

האירוע

 
עד כה בעיקר דובר על תקליטנים שמתקלטים במסיבות אך למעשה ישנם תקליטנים לכל אירוע. בין אם זו מסיבה, חתונה, חגיגת יום הולדת ואפילו הלוויה. גם לדתיים יש תקליטנים שמתעסקים במוסיקה חרדית. תקליטן בעצם מציב אווירת רקע מסוימת דרך מוסיקה ולכן כל מקום בו יש צורך במוסיקה יכול לערב תקליטן שיהיה אחראי על הנושא.
 

לימודים

 
ברוב האוניברסיטאות ומכללות אין תואר בתקליטניות. זה עוד לא נכנס לתוך תוכניות הלימודים המקובלות למרות שבתי ספר לאומנויות אולי יציעו קורסים בנושא. לרוב המקצוע מגיע מתוך למידה אישית והתנסות.