הפקת אירועים > כיבוד לעלייה לתורה
 

כיבוד לעלייה לתורה

בחייו של כל ילד בכל דת ותרבות ברחבי העולם מגיע הרגע בו הוא הופך לגבר. אבל לא זוכים בתואר הזה ככה סתם. לרוב הילד צריך לעבור תהליך או טקס מסוים בו הוא מוכיח שהנה, הגיעה שעתו וגם הוא יכול להצטרף לקבוצת הגברים. בדת היהודית התהליך הזה מתחיל כאשר ילד מגיע לגיל שלוש-עשרה, מה שמכונה גיל המצוות. ביום הולדתו זה חוגגים לו בר מצווה, אין זה יום הולדת רגיל. על מנת להראות לכולם שהוא יכול להיחשב גבר, שהוא יכול לקחת על עצמו אחריות עת הוא עומד בפני הכניסה לבגרות, עליו לעלות לתורה.
 
העלייה לתורה מתקיימת בבית הכנסת אליו משתייכים הנער ומשפחתו. כמה חודשים לפני הטקס, הנער מתחיל ללמוד את הדרשה אשר עליו להקריא בפני האורחים ובני משפחתו וכן בפני המתפללים הקבועים בבית הכנסת. כל שלב כזה בדרך לעלייה לתורה מסמל עבור הנער עליית מדרגה בסולם חייו. בר המצווה הממשמש ובא הוא שמחה גדולה לא רק לנער, כי אם גם להוריו, לאחיו, לקרוביו ולמכריו. זהו ממש יום חג. ככל חג יהודי, גם את היום הזה – איך לא - מלווים דברי מאכל מכל טוב. איננו מדברים רק על מסיבת בר המצווה בערב כי אם על הכיבוד אשר יוגש במעמד העלייה לתורה בבית הכנסת.
 

לא על הסוכריה לבדה

המשפחה הקרובה וגם כמה חברים מגיעים השכם בבוקר לבית הכנסת בכדי לחזות בנער בר המצווה עולה לתורה ומקריא את הדרשה עליה שקד כל כך הרבה, כולם מסתדרים בפינות ישיבה וממתינים לתחילת הטקס. הנשים, עטופות במיטב מחלצותיהן (כמו שמלות ערב או בגדי שבת) מתכנסות בעזרת הנשים ומכינות את שקי הסוכריות לשניה שבה יסיים הנער את הקריאה וירד מן הדוכן. הו אז מתחיל גשם של מטבעות שוקולד וסוכריות. מאות סוכריות חפות מפשע מקריבות את חייהן למען השתתפות בשמחה, נוחתות על ראשו של הנער התמים ומלוויו האחרים או מתנפצות על הרצפה בקול פצפוץ שברירי.
 
לא יעזור כמה שהילד יניף את ידיו באוויר ושום קריאת "די סבתא!" לא תעזור כאן. הסוכריות משוגרות לעבר המטרה, אחרי המתנה כה ארוכה ושקטה בעזרת הנשים. אולם, לא רק הן המתינו לרגע בו תוכלנה לפרוץ החוצה. גם האורחים והאורחות המתינו בסבלנות כל שעות הבוקר והבטן מתחילה לקרקר.
 
השולחן שממתין בחצר בית הכנסת עמוס כל טוב. כיבוד לעלייה לתורה צריך להיות כשר כמובן, מגוון ועשיר אך לא מכביד. המנות המומלצות ביותר שניתן להניח על שולחן הכיבוד כוללות בראש ובראשונה בורקסים מכל הסוגים (ממולאים בתפוחי אדמה, בגבינה, בפטריות, תרד ועוד), חצאי פיתות וסלטים קלים (כמו כרוב, חצילים, ירקות, טונה), ביצים קשות, ואולי כמה מאכלים ביתיים שנער בר המצווה אוהב במיוחד. כדאי גם שיהיה משהו מתוק לקנח את הארוחה כמו עוגת שוקולד או חטיפים. הכיבוד לעלייה לתורה לא עומד על הסוכריה לבדה ויש לתת לאנשים אשר הגיעו להשתתף בשמחה מזון לגוף כמו גם לנשמה.
 

כבוד לכיבוד

העלייה לתורה היא נקודת מפנה חשובה בחייו של הילד שהחל מגיל שלוש-עשרה הופך לנער שבהמשך יהפוך לגבר. כבהליך של המרת מטבעות הילד ממיר את מטבעות השוקולד ששיחק איתן עד כה ואשר הושלכו עליו באהבה מעזרת הנשים למטבעות זהב אמיתיים. הכיבוד בטקס הוא הצידה לדרך שמתחיל הנער ביום זה. תנו לו כבוד.