הפקת אירועים > בחירת מקום לבר מצווה
 

בחירת מקום לבר מצווה

גיל בר מצווה אצל נערים – גיל 13 שנה, הוא גיל סמלי ביותר המציין את המעבר מתקופת הילדות חסרת הדאגות לתקופת הבגרות, בה נדרש הנער לטול אחריות על חייו ועל מעשיו.
 
את בר המצווה נהגו היהודים לחגוג בהדר ובפאר כבר לפני אלפי שנים. עם זאת, במציאות המודרנית השתנו מעט הנורמות בכל הקשור למסיבת בר המצווה, כולל בחירת מקום לבר מצווה. שלא כמו במסיבות בת מצווה הנערכות לעיתים בצנעה ובצמצום, מסיבות בר המצווה הן תמיד מרשימות, ומסיבה זו, לבחירת מקום לבר מצווה ישנה משמעות רבה ביותר. גם במגזר הדתי, בו מושם הדגש על קבלת עול תורה ומצוות ועל קריאת ההפטרה והעלייה לתורה, נהוג לבחור מקום לבר מצווה ולערוך מסיבה גדולה ורבת משתתפים.
 

כיצד לבחור מקום לבר מצווה?

 רבים מאיתנו כבר מנוסים בהפקת אירועים, כולל בחירת מקום לבר מצווה, ויודעים כי ההחלטה צריכה להיות מבוססת על כמה שיקולים חשובים. ישנן כמעט אינסוף אפשרויות לבחירת מקום לבר מצווה: אולם מפואר, גן אירועים, מסעדה ומועדון הם מקצת מהאפשרויות העומדות בפני כל הורה המתלבט באיזה מקום לבר מצווה לבחור. עם זאת, חשוב שההחלטה לא תהיה שרירותית. שיקולים, כדוגמת עונת השנה, מספר המוזמנים, היקף התקציב, אזור גיאוגרפי וסגנון האירוע הם פרמטרים חשובים המשפיעים על ההחלטה כיצד לבחור מקום לבר מצווה.
 

מקום לבר מצווה – שאלת המוזמנים

 כאמור, אחת השאלות החשובות בבחירת מקום לבר מצווה היא שאלת המוזמנים. מספר המוזמנים, גילם והאזור ממנו הם מגיעים צריכים להוות שיקול בבחירת מקום לבר מצווה. שכן, לדוגמה, ההחלטה לערוך מסיבת בר מצווה באזור הצפון, כאשר מרבית המוזמנים הם מהדרום, היא החלטה לא הגיונית העלולה לגרום למרבית השולחנות באירוע להישאר מיתומים. כמו כן, אין זה הגיוני לארגן מסיבת בר מצווה במועדון, כאשר מרבית האורחים הם אנשים מבוגרים. מסיבה זו, מקום לבר מצווה צריך, בראש ובראשונה, להתאים לאורחים, להרכבם ולסגנונם.
 

מקום לבר מצווה – באיזה סגנון לבחור?

 כל מקום לבר מצווה ניתן לעצב בהתאם לטעמם של ההורים ובעיקר בהתאם לטעמו של חתן המסיבה. אמנם, חשוב שהסגנון יתאים לאורחים, אך חשוב עוד יותר שסגנון מקום לבר מצווה יתאים לרצונו של הנער. בר המצווה הוא אירוע משמעותי ביותר, ולכן, חשוב לבחור מקום לבר מצווה בעיקר לפי בקשתו של בעל השמחה. מבחר הסגנונות לעיצוב מקום לבר מצווה הוא גדול ביותר כאשר "השמים הם הגבול". ניתן לעצב מקום לבר מצווה בסגנון כפרי, בסגנון הייטק, בסגנון רומאי, בסגנון שנטי או בכל סגנון אחר. עם זאת, חשוב לזכור כי לאירוע יש גם ערך מסורתי ודתי, ולכן לא כדאי לאמץ סגנון עיצוב קיצוני מדיי – יש לעצב מקום לבר מצווה ברוח הזמן אך גם בהתאם לחשיבותו הסמלית של האירוע.
 

מקום לבר מצווה – מוסיקה ואטרקציות אחרות

 בנוסף לנושא מקום לבר מצווה, צריך לדאוג גם למוסיקה ולאטרקציות אחרות לאירוע. לרוב נהוג להשתמש בשירותיו של די ג'יי טוב המכיר את כל סגנונות המוסיקה, החל ממוסיקה יהודית וכלה בהיפ הופ. הוספת אטרקציות לאירועים יכולה לשדרג את האירוע. להלן מספר דוגמאות לאטרקציות: מופע ליצנים, מופע זיקוקים, סרטונים הומוריסטיים, לייזר או מצגות לאורחים הם דוגמאות לאטרקציות המתאימות לעריכת מסיבת בר מצווה